The rescheduled men's singles quarter-final action feature alongside the women's singles semi-finals.

Printable version

Junior tournament matches shown in italics

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 12pm

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11]
To be completed: Schwartman leads 6-4 3-5

Not before 3pm
Simona HALEP (ROU) [1] vs Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3]

Madison KEYS (USA)[13] vs Sloane STEPHENS (USA)[10]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 12pm

Marin CILIC (CRO) [3] contre Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]
To be completed: Match tied 6-6 (5-5)

Mixed doubles final
Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Latisha CHAN (TPE) & Ivan DODIG (CRO) [2]

Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]

Court 1

Play starts at 11am

Iva MAJOLI (CRO) & Arantxa SANCHEZ (ESP)
vs Kim CLIJSTERS (BEL) & Nathalie TAUZIAT (FRA)

Not before 12:30pm
Nathalie DECHY (FRA) & Amelie MAURESMO (FRA)
vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)

Michael CHANG (USA) & Henri LECONTE (FRA)
vs Sergi BRUGUERA (ESP) & Younes EL AYNAOUI (MAR)

Mikael PERNFORS (SWE) & Mats WILANDER (SWE)
vs Arnaud BOETSCH (FRA) & Pat CASH (AUS)

Court 3

Play starts at 11am

Caty MCNALLY (USA) vs Xiyu WANG (CHN) [8]

Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Nick HARDT (DOM)

Lorenzo MUSETTI (ITA) & Deney WASSERMANN (NED)
vs Jonas FOREJTEK (CZE) & Dalibor SVRCINA (CZE) [8]

Clara BUREL (FRA) & Yasmine MANSOURI (FRA) [8]
vs Chloe BECK (USA) & Taisya PACHKALEVA (RUS)
To be completed: match tied 3-3

Sebastian BAEZ (ARG) & Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [1]
vs L.MUSETTI (ITA ) & D.WASSERMANN (NED) or J.FOREJTEK (CZE ) & D.SVRCINA (CZE) [8]

C.BUREL (FRA ) & Y.MANSOURI (FRA) [8] or C.BECK (USA ) & T.PACHKALEVA (RUS)  
vs C.MCNALLY (USA ) & I.SWIATEK (POL) or MC.OSORIO SERRANO (COL ) & X.WANG (CHN) [2]

Court 6

Play starts at 11am

Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP) vs Sebastian KORDA (USA) [2]

Brandon NAKASHIMA (USA) vs Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [8]

Caty MCNALLY (USA) & Iga SWIATEK (POL)
vs Maria Camila OSORIO SERRANO (COL) & Xiyu WANG (CHN) [2]
To be completed: McNally/Swiatek lead 6-3 0-0

Jesper DE JONG (NED) & Yanki EREL (TUR)
vs Ondrej STYLER (CZE) & Naoki TAJIMA (JPN)

A.FENTY (USA ) & U.PARK (KOR) [6] or N.ALVAREZ VARONA (ESP ) & C.LOPEZ MONTAGUD (ESP)
vs Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA) [2]

6 DF Q Y.NAITO (JPN ) & N.SATO (JPN) or M.BILOKIN (UKR ) & V.DEMA (UKR) [3]
vs G.DRUMMY (IRL ) & S.WALTERT (SUI) or ML.CARLE (ARG ) & C.GAUFF (USA) [6]

Court 7

Play starts at 11am

Shingo KUNIEDA (JPN) vs Stefan OLSSON (SWE)

Yui KAMIJI (JPN) [1] vs Charlotte FAMIN (FRA)

Frederic CATTANEO (FRA) vs Stephane HOUDET (FRA)

Marjolein BUIS (NED) vs Diede DE GROOT (NED) [2]

Court 9

Play starts at 11am

Aniek VAN KOOT (NED) vs Kgothatso MONTJANE (RSA)

Alfie HEWETT (GBR) [1] vs Gordon REID (GBR)

Sabine ELLERBROCK (GER) vs Katharina KRUGER (GER)

Nicolas PEIFER (FRA) vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]

Court 14

Play starts at 11am

Iga SWIATEK (POL) vs Yuki NAITO (JPN) [10]

Julie BELGRAVER (FRA) & Loudmilla BENCHEIKH (FRA)
vs Mylene HALEMAI (FRA) & Manon LEONARD (FRA)

Yuki NAITO (JPN) & Naho SATO (JPN) [3]
vs Margaryta BILOKIN (UKR) & Viktoriia DEMA (UKR)
To be completed: Naito/Sato lead 7-5 0-2

Georgia DRUMMY (IRL) & Simona WALTERT (SUI)
vs Maria Lourdes CARLE (ARG) & Cori GAUFF (USA) [6]
To be completed: Carle/Gauff lead 3-2

Court 16

Play starts at 11am

Nicolas MEJIA (COL) [9] vs Chun Hsin TSENG (TPE) [4]

Eleonora MOLINARO (LUX) [6] vs Cori GAUFF (USA) [16]

Andrew FENTY (USA) & Uisung PARK (KOR) [6]
vs Nicolas ALVAREZ VARONA (ESP) & Carlos LOPEZ MONTAGUD (ESP)
To be completed: Alvarez Varona/Lopez Montagud lead 4-2

Eleonora MOLINARO (LUX) & Clara TAUSON (DEN) [1]
vs Sofya LANSERE (RUS) & Kamilla RAKHIMOVA (RUS)

Ray HO (TPE) & Chun Hsin TSENG (TPE) [5]
vs Baptiste ANSELMO (FRA) & Emilien VOISIN (FRA)

E.MOLINARO (LUX ) & C.TAUSON (DEN) [1] or S.LANSERE (RUS ) & K.RAKHIMOVA (RUS)
vs Ana MAKATSARIA (GEO) & Alexa NOEL (USA) [7]

Court 18

Play starts at 11am

Tracy AUSTIN-HOLT (USA) & Lindsay DAVENPORT (USA)
vs Conchita MARTINEZ (ESP) & Sandrine TESTUD (FRA)
To be completed: Austin-Holt/Davenport lead 6-4 0-1

Yevgeny KAFELNIKOV (RUS) & Marat SAFIN (RUS)
vs Thomas ENQVIST (SWE) & Andrei MEDVEDEV (UKR)

Joanna GARLAND (TPE) vs Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [15]