The third-round singles action continues on Day 7 of Roland-Garros 2018.

Printable version

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Samantha STOSUR (AUS)

Not before 12pm
Lucas POUILLE (FRA) [15] vs Karen KHACHANOV (RUS)
To be completed: Khachanov leads 6-3 7-5 1-1

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Karolina PLISKOVA (CZE) [6]

Rafael NADAL (ESP) [1] vs Richard GASQUET (FRA) [27]

Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) [31] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Kyle EDMUND (GBR) [16]

Not before 12pm
David GOFFIN (BEL) [8] vs Gael MONFILS (FRA) [32]
To be completed: Goffin leads 6-7(6) 6-3 3-2

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]

Julia GOERGES (GER) [11] vs Serena WILLIAMS (USA)

John ISNER (USA) [9] vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

Court 1

Play starts at 11am

Petra KVITOVA (CZE) [8] vs Anett KONTAVEIT (EST) [25]

Mischa ZVEREV (GER) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Marin CILIC (CRO) [3] vs Steve JOHNSON (USA)

Angelique KERBER (GER) [12] vs Kiki BERTENS (NED) [18]

Court 18

Play starts at 11am

Camila GIORGI (ITA) vs Sloane STEPHENS (USA) [10]

Diego SCHWARTZMAN (ARG) [11] vs Borna CORIC (CRO)

Simona HALEP (ROU) [1] vs Andrea PETKOVIC (GER)

Court 3

Play starts at 11am

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Not before 12pm
Jamie MURRAY (GBR) & Bruno SOARES (BRA) [4]
vs Maximo GONZALES (ARG) & Nicolas JARRY (CHI)
To be completed: Gonzalez/Jarry lead 3-2

Timea BABOS (HUN) & Kristina MLADENOVIC (FRA) [1]
vs Nao HIBINO (JPN) & Oksana KALASHNIKOVA (GEO)

Anna-Lena GROENEFELD (GER) & Robert FARAH (COL) [8]
vs Alla KUDRYAVTSEVA (RUS) & Nikola MEKTIC (CRO)

Court 6

Play starts at 11am

Raquel ATAWO (USA) & Anna-Lena GROENEFELD (GER) [11]
vs Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)

Kaitlyn CHRISTIAN (USA) & Carina WITTHOEFT (GER)
vs Gabriela DABROWSKI (CAN) & Yifan XU (CHN) [5]

L.KUBOT (POL ) & M.MELO (BRA) [1]
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Gabriela DABROWSKI (CAN) & Mate PAVIC (CRO) [1]
vs Pauline PARMENTIER (FRA) & Gergoire BARRERE (FRA)
To be completed: Parmentier/Barrere lead 6-4 1-4

Court 7

Play starts at 11am

Magdalena RYBARIKOVA (SVK) [19] vs Lesia TSURENKO (UKR)

Maximilian MARTERER (GER) vs Jurgen ZOPP (EST)

Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Elise MERTENS (BEL) [16]

Court 9

Play starts at 11am

Jennifer BRADY (USA) & Vania KING (USA)
vs Kateryna BONDARENKO (UKR) & Aleksandra KRUNIC (SRB)

Daniele BRACCIALI (ITA) & Andreas SEPPI (ITA)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]

Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) & Samantha STOSUR (AUS)
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]

Irina-Camelia BEGU (ROU) & Qiang WANG (CHN)
vs Andreja KLEPAC (SLO) & María José MARTINEZ SANCHEZ (ESP) [3]

Court 14

Play starts at 11am

Leonardo MAYER (ARG) & Joao SOUSA (POR)
vs Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]

Latisha CHAN (TPE) & Bethanie MATTEK-SANDS (USA) [4]
vs Irina BARA (ROU) & Mihaela BUZARNESCU (ROU)

Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Tatjana MARIA (GER) & Heather WATSON (GBR)

Abigail SPEARS (USA) & Juan Sebastian CABAL (COL)
vs Yifan XU (CHN) & Olivier MARACH (AUT) [3]

To be assigned

Not before 6pm

R.obin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA) & Nicolas MAHUT (FRA) [6]
To be completed: Herbert/Mahut lead 5-4