The men's singles semi-finals take centre stage on Day 13 at Stade Roland-Garros.

Printable version

Junior events shown in italics

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 1pm

Marco CECCHINATO (ITA) vs Dominic THIEM (AUT)[7]

Not before 3.30pm
Rafael NADAL (ESP) [1] vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Mansour BAHRAMI (FRA) & Fabrice SANTORO (FRA)
vs Arnaud BOETSCH (FRA) & Pat CASH (AUS)

Not before 12:30pm
Feliciano LOPEZ (ESP) & Marc LOPEZ (ESP) [12]
vs Oliver MARACH (AUT) & Mate PAVIC (CRO) [2]

Eri HOZUMI (JPN) & Makoto NINOMIYA (JPN)
vs Hao-Ching CHAN (TPE) & Zhaoxuan YANG (CHN) [8]

Barbora KREJCIKOVA (CZE) & Katerina SINIAKOVA (CZE) [6]
vs Andrea SESTINI HLAVACKOVA (CZE) & Barbora STRYCOVA (CZE) [2]

 

Court 1

Play starts at 11am

Marion BARTOLI (FRA) & Martina NAVRATILOVA (USA)
vs Iva MAJOLI (CRO) & Arantxa SANCHEZ (ESP)

Not before 1pm
Nathalie DECHY (FRA) & Amelie MAURESMO (FRA)
vs Tracy AUSTIN-HOLT (USA) & Lindsay DAVENPORT (USA)

Sebastien GROSJEAN (FRA) & Michael LLODRA (FRA)
vs James BLAKE (USA) & Mark PHILIPPOUSSIS (AUS)

 

Court 3

Play starts at 11am

Chun Hsin TSENG (TPE) [4] vs Sebastian KORDA (USA) [2]

Caty MCNALLY (USA) vs Iga SWIATEK (POL)

R.HO (TPE ) & CH.TSENG (TPE) [5]
vs Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA) [2]

Julie BELGRAVER (FRA) & Loudmilla BENCHEIKH (FRA)  
vs C.MCNALLY (USA ) & I.SWIATEK (POL)

 

Court 6

Play starts at 11am

Sebastian BAEZ (ARG) [1] vs Thiago SEYBOTH WILD (BRA) [8]

Leylah Annie FERNANDEZ (CAN) [15] vs Cori GAUFF (USA)[16]

S.BAEZ (ARG ) & T.SEYBOTH WILD (BRA) [1]
vs Ondrej STYLER (CZE) & Naoki TAJIMA (JPN)

E.MOLINARO (LUX) & C.TAUSON (DEN) [1]
vs Y.NAITO (JPN ) & N.SATO (JPN) [3]

 

Court 7

Play starts at 11am

Stephane HOUDET (FRA) vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) [2]

Yui KAMIJI (JPN) [1] vs Aniek VAN KOOT (NED)

Stephane HOUDET (FRA) & Nicolas PEIFER (FRA) [1]
vs Gustavo FERNANDEZ (ARG) & Shingo KUNIEDA (JPN)

Marjolein BUIS (NED) & Yui KAMIJI (JPN) [1]
vs Sabine ELLERBROCK (GER) & Katharina KRUGER (GER)

 

Court 9

Play starts at 11am

Gordon REID (GBR) vs Shingo KUNIEDA (JPN)

Sabine ELLERBROCK (GER) vs Diede DE GROOT (NED) [2]

Frederic CATTANEO (FRA) & Stefan OLSSON (SWE)
vs Alfie HEWETT (GBR) & Gordon REID (GBR) [2]

Charlotte FAMIN (FRA) & Kgothatso MONTJANE (RSA)
vs Diede DE GROOT (NED) & Aniek VAN KOOT (NED) [2]