The men's and women's singles draw action continues at Roland-Garros on Day 3.

Court Philippe-Chatrier

Play starts at 11am

Marin CILIC (CRO) [3] vs James DUCKWORTH (AUS)

Not before 12pm
Rafael NADAL (ESP) [1] vsSimone BOLELLI (ITA)
To be completed: Nadal leads 6-4 6-3 0-3

Kristyna PLISKOVA (CZE) vs Serena WILLIAMS (USA)

Jeremy CHARDY (FRA) vs Tomas BERDYCH (CZE) [17]

Simona HALEP (ROU) [1] vs Alison RISKE (USA)

Court Suzanne-Lenglen

Play starts at 11am

Denis SHAPOVALOV (CAN) [24] vs John MILLMAN (AUS)

Maria SHARAPOVA (RUS) [28] vs Richel HOGENKAMP (NED)

Yingying DUAN (CHN) vs Caroline GARCIA (FRA) [7]

Nicolas MAHUT (FRA) vs Juan Martin DEL POTRO (ARG) [5]

Court 1

Play starts at 11am

Garbiñe MUGURUZA (ESP) [3] vs Svetlana KUZNETSOVA (RUS)

Steve JOHNSON (USA) vs Adrian MANNARINO (FRA) [25]

Julia GOERGES (GER) [11] vs Dominika CIBULKOVA (SVK)

Leonardo MAYER (ARG) vs Julien BENNETEAU (FRA)

Court 18

Play starts at 11am

Fiona FERRO (FRA) vs Carina WITTHOEFT (GER)

Not before 12pm
2 SM 1 John ISNER (USA)[9] vs Noah RUBIN (USA)
To be completed: Isner leads 6-3 7-6(7) 0-0

Jurgen ZOPP (EST) vs Jack SOCK (USA) [14]

Peter POLANSKY (CAN) vs Pierre-Hugues HERBERT (FRA)

Court 3

Play starts at 11am

Samantha STOSUR (AUS) vs Yanina WICKMAYER (BEL)

Alex DE MINAUR (AUS) vs Kyle EDMUND (GBR) [16]

Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) vs Ashleigh BARTY (AUS) [17]

Myrtille GEORGES (FRA) vs Taylor TOWNSEND (USA)

Court 4

Play starts at 11am

Raven KLAASEN (RSA) & Michael VENUS (NZL) [10]
vs Corentin DENOLLY (FRA) & Alexandre MULLER (FRA)

Irina-Camelia BEGU (ROU) vs Anna Karolina SCHMIEDLOVA (SVK)

Taylor FRITZ (USA) & Frances TIAFOE (USA)
vs Rohan BOPANNA (IND) & Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) [13]

Ana BOGDAN (ROU) vs Marketa VONDROUSOVA (CZE)

Court 5

Play starts at 11am

Juan Sebastian CABAL (COL) & Robert FARAH (COL) [5]
vs Max MIRNYI (BLR) & Philipp OSWALD (AUT)

Not before 12pm
Joao SOUSA (POR) contre Guido PELLA (ARG)
To be completed: Pella leads 6-2 6-3 2-3

Alison VAN UYTVANCK (BEL) vs Isabelle WALLACE (AUS)

Aliaksandra SASNOVICH (BLR) vs Denisa ALLERTOVA (CZE)

Court 6

Play starts at 11am

Daria GAVRILOVA (AUS) [24] vs Sorana CIRSTEA (ROU)

Not before 12pm
Varvara LEPCHENKO (USA) vs Elise MERTENS (BEL) [16]
To be completed: Mertens leads 6-7(9) 7-6(4) 3-0

Dudi SELA (ISR) vs Elias YMER (SWE)

Feliciano LOPEZ (ESP) [28] vs Sergiy STAKHOVSKY (UKR)

Court 7

Play starts at 11am

Paolo LORENZI (ITA) vs Kevin ANDERSON (RSA) [6]

Fabio FOGNINI (ITA) [18] vs Pablo ANDUJAR (ESP)

Aryna SABALENKA (BLR) vs Kiki BERTENS (NED) [18]

Angelique KERBER (GER) [12] vs Mona BARTHEL (GER)

Court 8

Play starts at 11am

Aljaz BEDENE (SLO) vs Pablo CUEVAS (URU)

Yuki BHAMBRI (IND) vs Ruben BEMELMANS (BEL)

Shuai PENG (CHN) vs Aleksandra KRUNIC (SRB)

Court 9

Play starts at 11am

Ryan HARRISON (USA) vs Maximilian MARTERER (GER)

Not before 12pm
Horacio ZEBALLOS (ARG) vs Yuichi SUGITA (JPN)
To be completed: Zeballos leads 6-4 6-6(0-0)

Polona HERCOG (SLO) vs Anastasia PAVLYUCHENKOVA (RUS) [30]

Robin HAASE (NED) & Matwe MIDDELKOOP (NED)
vs Yoshihito NISHIOKA (JPN) & Yuichi SUGITA (JPN)

Court 12

Play starts at 11am

Evgeny DONSKOY (RUS) vs Jan-Lennard STRUFF (GER)

Vasek POSPISIL (CAN) vs Marton FUCSOVICS (HUN)

Hugo GASTON (FRA) & Clement TABUR (FRA)
vs contre Julio PERALTA (CHI) & Horacio ZEBALLOS (ARG) [15]

Andre BEGEMANN (GER) & Antonio SANCIC (CRO)
vs Wesley KOOLHOF (NED) & Artem SITAK (NZL)

Court 14

Play starts at 11am

Bethanie MATTEK-SANDS (USA) vs Johanna LARSSON (SWE)

Shuai ZHANG (CHN) [27] vs Kristina KUCOVA (SVK)

Mischa ZVEREV (GER) vs Florian MAYER (GER)

Court 15

Play starts at 11am

Hubert HURKACZ (POL) vs Tennys SANDGREN (USA)

David MARRERO (ESP) & Fernando VERDASCO (ESP)
vs Jonathan EYSSERIC (FRA) & Hugo NYS (FRA)

Mike BRYAN (USA) & Sam QUERREY (USA) [16]
vs Ken SKUPSKI (GBR) & Neal SKUPSKI (GBR)

Court 16

Play starts at 11am

Dominic INGLOT (GBR) & Franko SKUGOR (CRO)
vs Nikola MEKTIC (CRO) & Alexander PEYA (AUT) [8]

Not before 12pm
2 SM 1 Matthew EBDEN (AUS) contre Thomas FABBIANO (ITA)
To be completed: tied 4-6 7-5 2-6 6-3 0-0

Mirza BASIC (BIH) & Damir DZUMHUR (BIH)
vs Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) & Jiri VESELY (CZE)

Ilya IVASHKA (BLR) & Karen KHACHANOV (RUS)
vs Henri KONTINEN (FIN) & John PEERS (AUS) [3]