Order of play

Daily schedule for Roland Garros 2020. Get the schedule for all Roland Garros 2020 matches, day by day. From Monday 21st September to Sunday 11th October 2020, rolandgarros.com displays the times and order of the tournament’s matches, all draws combined, in this official schedule.

Day
  • 1
    21/09
  • 2
    22/09
  • 3
    23/09
  • 4
    24/09
  • 5
    25/09
  • 6
    27/09
  • 7
    28/09
  • 8
    29/09
  • 9
    30/09
  • 10
    01/10
  • 11
    02/10
  • 12
    03/10
  • 13
    04/10
  • 14
    05/10
  • 15
    06/10
  • 16
    07/10
  • 17
    08/10
  • 18
    09/10
  • 19
    10/10
  • 20
    11/10
Day 18 - 09/10

Principal courts

  • Men’s Singles Semifinals
    ARG D.SCHWARTZMAN
    [12]
    ESP R.NADAL
    [2]
    Men’s Singles Semifinals
    SRB N.DJOKOVIC
    [1]
    GRE S.TSITSIPAS
    [5]
  • Women’s Doubles Semifinals
    CZE B.KREJCIKOVA
    CZE K.SINIAKOVA
    [4]
    HUN T.BABOS
    FRA K.MLADENOVIC
    [2]
    Women’s Doubles Semifinals
    CHI A.GUARACHI
    USA D.KRAWCZYK
    [14]
    USA N.MELICHAR
    POL I.SWIATEK
  • Boys’ Singles Semifinals
    SUI DS.STRICKER
    [7]
    ARG JB.TORRES
    Girls’ Singles Semifinals
    FRA E.JACQUEMOT
    [3]
    PHI A.EALA
    [2]
    Girls’ Doubles Semifinals
    ITA E.ALVISI
    ITA L.PIGATO
    LAT K.BARTONE
    RUS O.SELEKHMETEVA
    [2]
    Boys’ Doubles Semifinals
    ITA F.COBOLLI
    SUI DS.STRICKER
    [3]
    FRA L.MARMOUSEZ
    FRA G.MPETSHI PERRICARD
  • Women’s Wheelchair Singles Final
    JPN M.OHTANI
    JPN Y.KAMIJI
    [2]
    Men’s Wheelchair Doubles Final
    ARG G.FERNANDEZ
    JPN S.KUNIEDA
    GBR A.HEWETT
    GBR G.REID
    [2]
    Quad Wheelchair Men’s Doubles Final
    AUS D.ALCOTT
    GBR A.LAPTHORNE
    NED S.SCHRODER
    USA D.WAGNER
  • Quad Wheelchair Men’s Singles 3rd place
    NED S.SCHRODER
    USA D.WAGNER
    Women’s Wheelchair Doubles Semifinals
    NED M.BUIS
    FRA C.FAMIN
    JPN Y.KAMIJI
    GBR J.WHILEY
    [2]
    Women’s Wheelchair Doubles Semifinals
    NED D.DE GROOT
    NED A.VAN KOOT
    [1]
    RSA K.MONTJANE
    JPN M.OHTANI
  • Girls’ Singles Semifinals
    RUS A.CHARAEVA
    RUS P.KUDERMETOVA
    [4]
    Boys’ Singles Semifinals
    SUI L.RIEDI
    [8]
    NED G.DEN OUDEN
    Boys’ Doubles Semifinals
    BRA B.OLIVEIRA
    BRA N.RODRIGUES
    [8]
    CZE M.KRUMICH
    CZE D.SVRCINA
    Girls’ Doubles Semifinals
    ESP J.BOUZAS MANEIRO
    URU G.GRANT
    RUS M.BONDARENKO
    RUS D.SHNAIDER
    [5]