Order of play

Daily schedule for Roland Garros 2020. Get the schedule for all Roland Garros 2020 matches, day by day. From Monday 21st September to Sunday 11th October 2020, rolandgarros.com displays the times and order of the tournament’s matches, all draws combined, in this official schedule.

Day
  • 1
    20/05
  • 2
    21/05
  • 3
    22/05
  • 4
    23/05
  • 5
    24/05
  • 6
    26/05
  • 7
    27/05
  • 8
    28/05
  • 9
    29/05
  • 10
    30/05
  • 11
    31/05
  • 12
    01/06
  • 13
    02/06
  • 14
    03/06
  • 15
    04/06
  • 16
    05/06
  • 17
    06/06
  • 18
    07/06
  • 19
    08/06
  • 20
    09/06
Day 18 - 07/06

Principal courts

  • Men’s Singles Semifinals
    SUI R.FEDERER
    [3]
    ESP R.NADAL
    [2]
  • Women’s Singles Semifinals
    AUS A.BARTY
    [8]
    USA A.ANISIMOVA
    Women’s Doubles Semifinals
    BEL E.MERTENS
    BLR A.SABALENKA
    [6]
    HUN T.BABOS
    FRA K.MLADENOVIC
    [2]
  • Women’s Singles Semifinals
    GBR J.KONTA
    [26]
    CZE M.VONDROUSOVA
    Mixed Doubles Final
    TPE L.CHAN
    CRO I.DODIG
    CAN G.DABROWSKI
    CRO M.PAVIC
    [2]
  • Girls’ Singles Semifinals
    CHN Q.ZHENG
    [5]
    USA E.NAVARRO
    [8]
    Boys’ Doubles Quarterfinals
    USA Z.KHAN
    CHN B.YUNCHAOKETE
    [4]
    BRA M.PUCINELLI DE ALMEIDA
    ARG TA.TIRANTE
    [5]
    Girls’ Doubles Quarterfinals
    USA C.BECK
    USA E.NAVARRO
    RUS T.PACHKALEVA
    CHN Q.ZHENG
    Boys’ Doubles Semifinals
    ITA F.COBOLLI
    SUI DS.STRICKER
    UZB S.FOMIN
    BEL G.ONCLIN
    [8]
  • Boys’ Singles Semifinals
    USA M.DAMM
    [10]
    DEN HVN.RUNE
    [7]
    Boys’ Doubles Quarterfinals
    UZB S.FOMIN
    BEL G.ONCLIN
    [8]
    ESP P.LLAMAS RUIZ
    ARG JB.TORRES
    Boys’ Doubles Quarterfinals
    USA M.DAMM
    USA TA.KODAT
    ITA F.COBOLLI
    SUI DS.STRICKER
  • Men’s Legends Under 45 First Round
    FRA A.CLEMENT
    FRA N.ESCUDE
    ESP JC.FERRERO
    UKR A.MEDVEDEV
    Women’s Doubles Semifinals
    BEL K.FLIPKENS
    SWE J.LARSSON
    [15]
    CHN Y.DUAN
    CHN S.ZHENG
    Women’s Legends First Round
    SVK D.HANTUCHOVA
    FRA N.TAUZIAT
    USA L.DAVENPORT
    ESP A.SANCHEZ
    Men’s Legends Over 45 First Round
    ESP S.BRUGUERA
    CRO G.IVANISEVIC
    AUS P.CASH
    FRA H.LECONTE
  • Men’s Wheelchair Singles Semifinals
    JPN S.KUNIEDA
    [1]
    GBR G.REID
    Women’s Wheelchair Singles Semifinals
    NED M.BUIS
    JPN Y.KAMIJI
    [2]
    Men’s Wheelchair Doubles Semifinals
    FRA S.HOUDET
    FRA N.PEIFER
    [1]
    BEL J.GERARD
    SWE S.OLSSON
  • Men’s Wheelchair Singles Semifinals
    GBR A.HEWETT
    ARG G.FERNANDEZ
    [2]
    Women’s Wheelchair Singles Semifinals
    NED D.DE GROOT
    [1]
    NED A.VAN KOOT
    Men’s Wheelchair Doubles Semifinals
    ARG G.FERNANDEZ
    JPN S.KUNIEDA
    GBR A.HEWETT
    GBR G.REID
    [2]
  • Women’s Legends First Round
    FRA N.DECHY
    FRA A.MAURESMO
    FRA M.BARTOLI
    CRO I.MAJOLI
  • Quad Wheelchair Men’s Singles Semifinals
    AUS D.ALCOTT
    [1]
    BRA Y.SILVA
    [W]
    Quad Wheelchair Men’s Singles Semifinals
    JPN K.SUGENO
    USA D.WAGNER
    [2]
  • Boys’ Singles Semifinals
    USA TA.KODAT
    JPN S.MOCHIZUKI
    Girls’ Doubles Quarterfinals
    JPN N.KAWAGUCHI
    FRA D.PARRY
    [1]
    USA HT.BLACK
    USA L.MA
    [5]
    Girls’ Doubles Quarterfinals
    RUS A.CHARAEVA
    RUS A.TIKHONOVA
    [4]
    LAT K.BARTONE
    RUS O.SELEKHMETEVA
    [6]
    Girls’ Doubles Semifinals
    JPN N.KAWAGUCHI
    FRA D.PARRY
    [1]
    RUS A.CHARAEVA
    RUS A.TIKHONOVA
    [4]
  • Girls’ Singles Semifinals
    CAN LA.FERNANDEZ
    [1]
    COL MC.OSORIO SERRANO
    [3]
    Boys’ Doubles Quarterfinals
    FRA A.CAZAUX
    FRA H.MAYOT
    CZE A.PAULSON
    UKR E.VANSHELBOIM
    Girls’ Doubles Quarterfinals
    HUN A.NAGY
    KOR S.PARK
    [7]
    BDI S.NAHIMANA
    HKG HYC.WONG
    Boys’ Doubles Semifinals
    CZE A.PAULSON
    UKR E.VANSHELBOIM
    BRA M.PUCINELLI DE ALMEIDA
    ARG TA.TIRANTE
    [5]