Order of play

Day
  • 1
    20/05
  • 2
    21/05
  • 3
    22/05
  • 4
    23/05
  • 5
    24/05
  • 6
    26/05
  • 7
    27/05
  • 8
    28/05
  • 9
    29/05
  • 10
    30/05
  • 11
    31/05
  • 12
    01/06
  • 13
    02/06
  • 14
    03/06
  • 15
    04/06
  • 16
    05/06
  • 17
    06/06
  • 18
    07/06
  • 19
    08/06
  • 20
    09/06
Day 17 - 06/06

Principal courts

  • Women’s Singles Quarterfinals
    S.HALEP
    [3]
    A.ANISIMOVA
    Men’s Singles Quarterfinals
    N.DJOKOVIC
    [1]
    A.ZVEREV
    [5]
    Men’s Doubles Semifinals
    J.CHARDY
    F.MARTIN
    JS.CABAL
    R.FARAH
    [3]
  • Women’s Singles Quarterfinals
    M.KEYS
    [14]
    A.BARTY
    [8]
    Men’s Singles Quarterfinals
    D.THIEM
    [4]
    K.KHACHANOV
    [10]
    Men’s Doubles Semifinals
    K.KRAWIETZ
    A.MIES
    G.PELLA
    D.SCHWARTZMAN
  • Men’s Legends Under 45 First Round
    S.GROSJEAN
    M.LLODRA
    Y.KAFELNIKOV
    M.SAFIN
    Mixed Doubles Semifinals
    N.MELICHAR
    B.SOARES
    [1]
    L.CHAN
    I.DODIG
    Women’s Doubles Quarterfinals
    E.MERTENS
    A.SABALENKA
    [6]
    L.KICHENOK
    J.OSTAPENKO
    Men’s Legends Under 45 First Round
    Y.KAFELNIKOV
    M.SAFIN
    T.HAAS
    PH.MATHIEU
    Men’s Legends Over 45 First Round
    M.BAHRAMI
    F.SANTORO
    S.BRUGUERA
    G.IVANISEVIC
    Men’s Legends Under 45 First Round
    J.BLAKE
    M.PHILIPPOUSSIS
    JC.FERRERO
    A.MEDVEDEV
  • Men’s Legends Over 45 First Round
    M.CHANG
    J.MCENROE
    Y.EL AYNAOUI
    C.PIOLINE
    Mixed Doubles Semifinals
    N.KICHENOK
    AUH.QURESHI
    G.DABROWSKI
    M.PAVIC
    [2]
    Women’s Legends First Round
    C.MARTINEZ
    S.TESTUD
    M.BARTOLI
    I.MAJOLI
    Women’s Legends First Round
    D.HANTUCHOVA
    N.TAUZIAT
    M.NAVRATILOVA
    D.SAFINA
    Women’s Legends First Round
    L.DAVENPORT
    A.SANCHEZ
    M.NAVRATILOVA
    D.SAFINA
    Women’s Legends First Round
    N.DECHY
    A.MAURESMO
    C.MARTINEZ
    S.TESTUD
  • Girls’ Singles Third Round
    E.JACQUEMOT
    T.PACHKALEVA
    Boys’ Singles Third Round
    L.MUSETTI
    [1]
    P.MAKK
    Girls’ Singles Quarterfinals
    LA.FERNANDEZ
    [1]
    E.JACQUEMOT
    Boys’ Singles Quarterfinals
    P.MAKK
    M.DAMM
    [10]
    Boys’ Doubles Second Round
    M.DAMM
    TA.KODAT
    M.ARNALDI
    F.PASSARO
  • Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    A.HEWETT
    S.HOUDET
    Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    C.FAMIN
    [W]
    M.BUIS
    Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    S.KUNIEDA
    [1]
    N.PEIFER
    [W]
    Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    D.DE GROOT
    [1]
    K.MONTJANE
  • Girls’ Singles Third Round
    Q.ZHENG
    [5]
    J.GARLAND
    [10]
    Boys’ Singles Third Round
    M.DAMM
    [10]
    TA.TIRANTE
    [5]
    Girls’ Singles Quarterfinals
    E.NAVARRO
    [8]
    D.SNIGUR
  • Girls’ Singles Third Round
    D.SNIGUR
    A.POULOS
    Boys’ Singles Third Round
    K.SAITOH
    T.BAADI
    Boys’ Doubles Second Round
    D.BLANCH
    C.LERBY
    M.PUCINELLI DE ALMEIDA
    TA.TIRANTE
    [5]
    Boys’ Doubles Second Round
    P.LLAMAS RUIZ
    JB.TORRES
    C.KINGSLEY
    E.NAVA
    [2]
  • Girls’ Singles Third Round
    LA.FERNANDEZ
    [1]
    S.PARK
    [15]
    Boys’ Singles Third Round
    A.CAZAUX
    HVN.RUNE
    [7]
    Girls’ Doubles Second Round
    A.NAGY
    S.PARK
    [7]
    E.AVANESYAN
    D.SHNAIDER
    Girls’ Doubles Second Round
    N.KAWAGUCHI
    D.PARRY
    [1]
    M.DELAI
    A.MINTEGI DEL OLMO
    Girls’ Doubles Second Round
    S.BROADUS
    A.FORBES
    K.BARTONE
    O.SELEKHMETEVA
    [6]
  • Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    G.CAPOCCI
    Y.KAMIJI
    [2]
    Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    S.OLSSON
    G.FERNANDEZ
    [2]
    Women’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    A.VAN KOOT
    S.ELLERBROCK
    Men’s Wheelchair Singles Quarterfinals
    G.REID
    J.GERARD
  • Girls’ Singles Third Round
    CW.HENNEMANN
    A.MINTEGI DEL OLMO
    Girls’ Singles Third Round
    E.NAVARRO
    [8]
    K.BARTONE
    [9]
    Girls’ Singles Quarterfinals
    Q.ZHENG
    [5]
    CW.HENNEMANN
    Boys’ Doubles Second Round
    K.CHAHOUD
    Y.RIHANE
    F.COBOLLI
    DS.STRICKER
  • Boys’ Singles Third Round
    F.COBOLLI
    J.FOREJTEK
    [2]
    Boys’ Singles Third Round
    S.MOCHIZUKI
    P.LLAMAS RUIZ
    Boys’ Doubles Second Round
    S.FOMIN
    G.ONCLIN
    [8]
    M.ALVES
    W.GRANT
    Boys’ Singles Quarterfinals
    S.MOCHIZUKI
    F.COBOLLI
    Girls’ Doubles Second Round
    Completed by retirement of J.GARLAND / MC.OSORIO SERRANO
    S.NAHIMANA
    HYC.WONG
    J.GARLAND
    MC.OSORIO SERRANO
    [2]
  • Girls’ Singles Third Round
    MC.OSORIO SERRANO
    [3]
    R.CISOVSKA
    Boys’ Singles Third Round
    B.NAKASHIMA
    [3]
    FC.JIANU
    [15]
    Boys’ Doubles Second Round
    B.ANSELMO
    L. POURROY
    A.PAULSON
    E.VANSHELBOIM
    Boys’ Singles Quarterfinals
    Completed by retirement of FC.JIANU
    FC.JIANU
    [15]
    HVN.RUNE
    [7]
    Girls’ Doubles Second Round
    M.COLLARD
    LA.FERNANDEZ
    [8]
    C.BECK
    E.NAVARRO
  • Girls’ Singles Third Round
    A.CHARAEVA
    [11]
    N.KAWAGUCHI
    [7]
    Boys’ Singles Third Round
    Completed by retirement of A.ANDREEV
    TA.KODAT
    A.ANDREEV
    [4]
    Girls’ Singles Quarterfinals
    MC.OSORIO SERRANO
    [3]
    A.CHARAEVA
    [11]
    Boys’ Singles Quarterfinals
    T.BAADI
    TA.KODAT
    Girls’ Doubles Second Round
    A.CHARAEVA
    A.TIKHONOVA
    [4]
    L.KOSTENKO
    G.MORLET