Order of play

Daily schedule for Roland Garros 2019. Get the schedule for all Roland Garros 2019 matches, day by day. From Monday 20th May to Sunday 9th June 2019, rolandgarros.com displays the times and order of the tournament’s matches, all draws combined, in this official schedule.

Day
  • 1
    20/05
  • 2
    21/05
  • 3
    22/05
  • 4
    23/05
  • 5
    24/05
  • 6
    26/05
  • 7
    27/05
  • 8
    28/05
  • 9
    29/05
  • 10
    30/05
  • 11
    31/05
  • 12
    01/06
  • 13
    02/06
  • 14
    03/06
  • 15
    04/06
  • 16
    05/06
  • 17
    06/06
  • 18
    07/06
  • 19
    08/06
  • 20
    09/06
Day 14 - 03/06

Principal courts

  • Women’s Singles Fourth Round
    USA S.KENIN
    AUS A.BARTY
    [8]
    Men’s Singles Fourth Round
    SRB N.DJOKOVIC
    [1]
    GER JL.STRUFF
    Men’s Singles Fourth Round
    AUT D.THIEM
    [4]
    FRA G.MONFILS
    [14]
    Women’s Singles Fourth Round
    ROU S.HALEP
    [3]
    POL I.SWIATEK
  • Women’s Singles Fourth Round
    CZE K.SINIAKOVA
    USA M.KEYS
    [14]
    Men’s Singles Fourth Round
    JPN K.NISHIKORI
    [7]
    FRA B.PAIRE
    Men’s Singles Fourth Round
    ITA F.FOGNINI
    [9]
    GER A.ZVEREV
    [5]
    Men’s Singles Fourth Round
    RUS K.KHACHANOV
    [10]
    ARG JM.DEL POTRO
    [8]
  • Men’s Doubles Quarterfinals
    NED JJ.ROJER
    ROU H.TECAU
    [10]
    ARG G.PELLA
    ARG D.SCHWARTZMAN
    Men’s Doubles Quarterfinals
    COL JS.CABAL
    COL R.FARAH
    [3]
    KAZ M.KUKUSHKIN
    BEL J.VLIEGEN
    Women’s Doubles Third Round
    CAN G.DABROWSKI
    CHN Y.XU
    [4]
    FRA F.FERRO
    FRA D.PARRY
    Mixed Doubles Quarterfinals
    TPE HC.CHAN
    AUT O.MARACH
    [6]
    UKR N.KICHENOK
    PAK AUH.QURESHI
    Women’s Singles Fourth Round
    USA A.ANISIMOVA
    ESP A.BOLSOVA
  • Women’s Doubles Third Round
    CZE L.HRADECKA
    SLO A.KLEPAC
    [10]
    USA N.MELICHAR
    CZE K.PESCHKE
    [7]
    Women’s Doubles Third Round
    BEL E.MERTENS
    BLR A.SABALENKA
    [6]
    USA D.KRAWCZYK
    USA J.PEGULA
    Women’s Doubles Third Round
    AUS S.STOSUR
    CHN S.ZHANG
    [5]
    BLR V.AZARENKA
    AUS A.BARTY
    [11]
    Mixed Doubles Quarterfinals
    USA N.MELICHAR
    BRA B.SOARES
    [1]
    POL A.ROSOLSKA
    CRO N.MEKTIC
    [7]
  • Girls’ Singles First Round
    FRA S.JANICIJEVIC
    RUS O.SELEKHMETEVA
    Girls’ Singles First Round
    FRA M.LEONARD
    [W]
    TPE J.GARLAND
    [10]
    Boys’ Singles First Round
    FRA H.MAYOT
    USA G.NANDA
    Girls’ Singles Second Round
    FRA M.HALEMAI
    JPN N.KAWAGUCHI
    [7]
    Girls’ Singles Second Round
    USA E.NAVARRO
    [8]
    FRA A.DROGUET
    Boys’ Doubles First Round
    FRA S.CUENIN
    FRA M.SADAOUI
    [A]
    FRA A.CAZAUX
    FRA H.MAYOT
  • Boys’ Singles First Round
    RUS A.KACHMAZOV
    FRA G.MPETSHI PERRICARD
    [W]
    Boys’ Singles First Round
    FRA P.DELAGE
    [W]
    DEN HVN.RUNE
    [7]
    Boys’ Singles Second Round
    USA TA.KODAT
    FRA K.JACQUET
    Boys’ Doubles First Round
    JPN S.MOCHIZUKI
    DEN HVN.RUNE
    FRA P.DELAGE
    FRA G.MPETSHI PERRICARD
    [W]
    Girls’ Doubles First Round
    ESP C.MARTINEZ CIREZ
    COL A.SAMUDIO
    ARG A.GELLER
    FRA C.MONNET
  • Boys’ Singles First Round
    USA M.DAMM
    [10]
    AUS D.SWEENY
    Boys’ Singles First Round
    ARG JB.TORRES
    [SE]
    USA Z.KHAN
    Boys’ Singles Second Round
    USA E.NAVA
    [6]
    JPN K.SAITOH
    Boys’ Doubles First Round
    USA Z.KHAN
    CHN B.YUNCHAOKETE
    [4]
    AUS T.SCHOOLKATE
    AUS D.SWEENY
  • Boys’ Singles First Round
    JPN S.MOCHIZUKI
    UZB S.FOMIN
    Girls’ Singles Second Round
    SWE CW.HENNEMANN
    ITA M.DELAI
    Girls’ Singles Second Round
    COL MC.OSORIO SERRANO
    [3]
    HKG HYC.WONG
    Girls’ Doubles First Round
    RUS T.PACHKALEVA
    CHN Q.ZHENG
    USA E.MANDLIK
    USA A.NOEL
    [3]
    Boys’ Doubles First Round
    CZE A.PAULSON
    UKR E.VANSHELBOIM
    JPN S.MITSUI
    JPN K.SAITOH
    [6]
  • Boys’ Singles First Round
    CHN B.YUNCHAOKETE
    [8]
    FRA M.BREYSACH
    [W]
    Boys’ Singles Second Round

    Completed by retirement of G.ZEPPIERI

    CAN T.BAADI
    ITA G.ZEPPIERI
    [12]
    Boys’ Singles Second Round
    USA D.BLANCH
    BUL A.ANDREEV
    [4]
    Boys’ Doubles First Round
    USA E.SPIZZIRRI
    USA T.ZINK
    ESP N.ALVAREZ VARONA
    CAN T.BAADI
    Boys’ Doubles First Round
    ROU NG.DICA
    HUN P.MAKK
    USA D.BLANCH
    NED C.LERBY
  • Girls’ Singles First Round
    RUS E.AVANESYAN
    FRA G.MORLET
    [W]
    Girls’ Singles First Round
    USA C.BECK
    [Q]
    FRA L.BENCHEIKH
    Boys’ Singles Second Round
    USA B.NAKASHIMA
    [3]
    UKR E.VANSHELBOIM
    Boys’ Doubles First Round
    ARG RA.BURRUCHAGA
    ARG AL.LINGUA LAVALLEN
    ITA M.ARNALDI
    ITA F.PASSARO
    Girls’ Doubles First Round
    INA PM.NUGROHO
    SUI V.RYSER
    USA S.BROADUS
    USA A.FORBES
  • Girls’ Singles First Round
    FRA A.TUBELLO
    [W]
    USA HT.BLACK
    [6]
    Girls’ Singles First Round
    CAN LA.FERNANDEZ
    [1]
    RUS M.TKACHEVA
    Girls’ Doubles First Round
    RUS D.FRAYMAN
    RUS M.TKACHEVA
    SVK R.CISOVSKA
    ISR S.KIMCHI
    Girls’ Doubles First Round
    CZE L.FRUHVIRTOVA
    USA R.MONTGOMERY
    TPE J.GARLAND
    COL MC.OSORIO SERRANO
    [2]
  • Girls’ Singles First Round
    USA R.MONTGOMERY
    LAT K.BARTONE
    [9]
    Boys’ Singles First Round
    ESP P.LLAMAS RUIZ
    FIN O.VIRTANEN
    [9]
    Boys’ Singles Second Round
    BRA M.ALVES
    ROU FC.JIANU
    [15]
    Girls’ Doubles First Round
    FRA O.BABEL
    FRA CB.MOHR
    [W]
    USA HT.BLACK
    USA L.MA
    [5]
    Girls’ Doubles First Round
    SLO P.LOVRIC
    LAT D.SEMENISTAJA
    ITA M.DELAI
    ESP A.MINTEGI DEL OLMO
  • Girls’ Singles First Round
    FRA L.NGUYEN TAN
    [W]
    CHN F.TIAN
    [W]
    Girls’ Singles Second Round
    RUS A.CHARAEVA
    [11]
    INA PM.NUGROHO
    Girls’ Singles Second Round
    USA C.CHAVATIPON
    FRA E.JACQUEMOT
    Girls’ Doubles First Round
    RUS A.CHARAEVA
    RUS A.TIKHONOVA
    [4]
    PUR L.ANZALOTTA KYNOCH
    SWE CW.HENNEMANN
  • Girls’ Singles First Round
    FRA C.MONNET
    [SE]
    USA A.NOEL
    [4]
    Boys’ Singles Second Round
    FRA N.TEPMAHC
    HUN P.MAKK
    Boys’ Singles Second Round
    ITA L.MUSETTI
    [1]
    BEL G.ONCLIN
    Girls’ Singles Second Round
    MLT H.PELLICANO
    [16]
    UKR D.SNIGUR
    Boys’ Doubles First Round
    FIN O.VIRTANEN
    GBR H.WENDELKEN
    ESP P.LLAMAS RUIZ
    ARG JB.TORRES