Order of play

Daily schedule for Roland Garros 2019. Get the schedule for all Roland Garros 2019 matches, day by day. From Monday 20th May to Sunday 9th June 2019, rolandgarros.com displays the times and order of the tournament’s matches, all draws combined, in this official schedule.

Day
  • 1
    20/05
  • 2
    21/05
  • 3
    22/05
  • 4
    23/05
  • 5
    24/05
  • 6
    26/05
  • 7
    27/05
  • 8
    28/05
  • 9
    29/05
  • 10
    30/05
  • 11
    31/05
  • 12
    01/06
  • 13
    02/06
  • 14
    03/06
  • 15
    04/06
  • 16
    05/06
  • 17
    06/06
  • 18
    07/06
  • 19
    08/06
  • 20
    09/06
Day 13 - 02/06

Principal courts

  • Women’s Singles Fourth Round
    EST K.KANEPI
    CRO P.MARTIC
    [31]
    Men’s Singles Fourth Round
    ARG L.MAYER
    SUI R.FEDERER
    [3]
    Men’s Singles Fourth Round
    ARG JI.LONDERO
    ESP R.NADAL
    [2]
    Women’s Singles Fourth Round
    USA S.STEPHENS
    [7]
    ESP G.MUGURUZA
    [19]
  • Women’s Singles Fourth Round
    CZE M.VONDROUSOVA
    LAT A.SEVASTOVA
    [12]
    Women’s Singles Fourth Round
    CRO D.VEKIC
    [23]
    GBR J.KONTA
    [26]
    Men’s Singles Fourth Round
    GRE S.TSITSIPAS
    [6]
    SUI S.WAWRINKA
    [24]
  • Men’s Doubles Third Round
    FRA G.BARRERE
    FRA Q.HALYS
    ARG G.PELLA
    ARG D.SCHWARTZMAN
    Women’s Doubles Third Round
    GER AL.FRIEDSAM
    GER L.SIEGEMUND
    HUN T.BABOS
    FRA K.MLADENOVIC
    [2]
    Men’s Doubles Third Round
    GER K.KRAWIETZ
    GER A.MIES
    AUT O.MARACH
    CRO M.PAVIC
    [4]
    Mixed Doubles Second Round
    CHN S.ZHANG
    AUS J.PEERS
    [5]
    HUN T.BABOS
    HUN M.FUCSOVICS
    Women’s Doubles Third Round
    UKR N.KICHENOK
    USA A.SPEARS
    BEL K.FLIPKENS
    SWE J.LARSSON
    [15]
  • Women’s Doubles Third Round
    UKR L.KICHENOK
    LAT J.OSTAPENKO
    TPE SW.HSIEH
    CZE B.STRYCOVA
    [3]
    Men’s Doubles Third Round
    USA R.RAM
    GBR J.SALISBURY
    [11]
    FIN H.KONTINEN
    AUS J.PEERS
    [8]
    Mixed Doubles Second Round
    FRA A.HESSE
    FRA B.BONZI
    UKR L.KICHENOK
    MEX S.GONZALEZ
    Women’s Doubles Third Round
    CHN Y.DUAN
    CHN S.ZHENG
    RUS D.KASATKINA
    EST A.KONTAVEIT
  • Girls’ Singles First Round
    FRA J.BELGRAVER
    [W]
    ITA M.DELAI
    [Q]
    Boys’ Singles First Round
    CAN L.DRAXL
    [11]
    FRA A.CAZAUX
    Girls’ Singles First Round
    RUS D.FRAYMAN
    FRA D.PARRY
    [2]
    Boys’ Singles First Round
    ITA L.MUSETTI
    [1]
    FRA T.LEGOUT
    [W]
    Girls’ Singles First Round
    FRA E.JACQUEMOT
    SLO P.LOVRIC
  • Men’s Doubles Third Round
    IND R.BOPANNA
    ROU M.COPIL
    SRB D.LAJOVIC
    SRB J.TIPSAREVIC
    Men’s Doubles Third Round
    COL JS.CABAL
    COL R.FARAH
    [3]
    NED R.HAASE
    DEN F.NIELSEN
    [14]
    Women’s Doubles Second Round
    SUI B.BENCIC
    SVK V.KUZMOVA
    BLR V.AZARENKA
    AUS A.BARTY
    [11]
    Mixed Doubles Second Round
    TPE L.CHAN
    CRO I.DODIG
    GER AL.GROENEFELD
    COL R.FARAH
    [8]
    Mixed Doubles Second Round
    TPE HC.CHAN
    AUT O.MARACH
    [6]
    ESP MJ.MARTINEZ SANCHEZ
    GBR N.SKUPSKI
  • Boys’ Singles First Round
    ITA F.PASSARO
    ROU FC.JIANU
    [15]
    Boys’ Singles First Round
    UKR I.BELOBORODKO
    ITA G.ZEPPIERI
    [12]
    Boys’ Singles First Round
    ITA F.COBOLLI
    USA T.ZINK
    Boys’ Singles First Round
    USA E.NAVA
    [6]
    ALG Y.RIHANE
    Mixed Doubles Second Round
    ROU R.OLARU
    CRO F.SKUGOR
    CAN G.DABROWSKI
    CRO M.PAVIC
    [2]
  • Boys’ Singles First Round
    USA C.KINGSLEY
    ARG TA.TIRANTE
    [5]
    Boys’ Singles First Round
    ESP C.ALCARAZ GARFIA
    [13]
    USA TA.KODAT
    Boys’ Singles First Round
    USA E.SPIZZIRRI
    CZE J.FOREJTEK
    [2]
    Boys’ Singles First Round
    USA B.NAKASHIMA
    [3]
    SWE K.CHAHOUD
    Boys’ Singles First Round
    USA D.BLANCH
    [Q]
    SWE G.STROM
  • Boys’ Singles First Round
    HUN P.MAKK
    [Q]
    JPN S.MITSUI
    [14]
    Boys’ Singles First Round
    ESP N.ALVAREZ VARONA
    ITA M.ARNALDI
    Girls’ Singles First Round
    AUS A.POULOS
    COL A.SAMUDIO
    Girls’ Singles First Round
    COL MC.OSORIO SERRANO
    [3]
    ARG A.GELLER
    [Q]
    Girls’ Singles First Round
    UKR V.PETRENKO
    [Q]
    ESP A.MINTEGI DEL OLMO
  • Girls’ Singles First Round
    RUS A.TIKHONOVA
    [13]
    SWE CW.HENNEMANN
    [L]
    Boys’ Singles First Round
    CZE D.SVRCINA
    BRA M.ALVES
    [Q]
    Girls’ Singles First Round
    INA PM.NUGROHO
    ESP C.MARTINEZ CIREZ
    Girls’ Singles First Round
    HKG HYC.WONG
    UKR L.KOSTENKO
    Girls’ Singles First Round
    LAT D.SEMENISTAJA
    ESP M.CUSTIC
  • Girls’ Singles First Round
    USA E.NAVARRO
    [8]
    HUN A.NAGY
    Girls’ Singles First Round
    USA S.BROADUS
    KOR S.PARK
    [15]
    Girls’ Singles First Round

    Completed by retirement of L.MA

    MLT H.PELLICANO
    [16]
    USA L.MA
    Girls’ Singles First Round
    USA A.FORBES
    JPN N.KAWAGUCHI
    [7]
    Girls’ Singles First Round
    BDI S.NAHIMANA
    [12]
    USA C.CHAVATIPON
    [Q]
    Girls’ Singles First Round
    RUS D.SHNAIDER
    [Q]
    SUI V.RYSER
  • Boys’ Singles First Round
    ESP C.GIMENO VALERO
    NED C.LERBY
    [Q]
    Girls’ Singles First Round
    GER A.VECIC
    [Q]
    UKR D.SNIGUR
    Boys’ Singles First Round
    JPN K.SAITOH
    ROU NG.DICA
    Boys’ Singles First Round
    BRA G.HEIDE
    [W]
    BEL G.ONCLIN
    Girls’ Singles First Round

    Completed by retirement of F.ROSSI

    RUS T.PACHKALEVA
    ITA F.ROSSI
    [Q]
    Boys’ Singles First Round
    SUI DS.STRICKER
    BUL A.ANDREEV
    [4]
    Girls’ Singles First Round
    SVK R.CISOVSKA
    USA E.MANDLIK
    [14]
  • Girls’ Singles First Round
    CZE L.FRUHVIRTOVA
    FRA A.DROGUET
    [W]
    Boys’ Singles First Round
    CAN T.BAADI
    FRA L.MARMOUSEZ
    [Q]
    Boys’ Singles First Round
    AUS R.HIJIKATA
    [16]
    ARG RA.BURRUCHAGA
    [Q]
    Boys’ Singles First Round
    BRA M.PUCINELLI DE ALMEIDA
    FRA V.ROYER
    Girls’ Singles First Round
    CHN Q.ZHENG
    [5]
    ISR S.KIMCHI
  • Boys’ Singles First Round
    USA W.GRANT
    [Q]
    FRA N.TEPMAHC
    [W]
    Girls’ Singles First Round
    RUS A.CHARAEVA
    [11]
    FRA CB.MOHR
    [W]
    Boys’ Singles First Round
    ARG AL.LINGUA LAVALLEN
    [Q]
    FRA K.JACQUET
    [W]
    Girls’ Singles First Round
    CHN Z.BAI
    FRA M.HALEMAI
    Boys’ Singles First Round
    UKR E.VANSHELBOIM
    FRA B.ANSELMO
    [W]