HomeFrenchEnglishChineseFrenchEnglishData is a game changer. Let's build a smarter planet.Radio Roland Garros

    Scores / Schedule of Play

    • 1
      Tuesday, 21 May
    • 2
      Wednesday, 22 May
    • 3
      Thursday, 23 May
    • 4
      Friday, 24 May
    • 1
      Sunday, 26 May
    • 2
      Monday, 27 May
    • 3
      Tuesday, 28 May
    • 4
      Wednesday, 29 May
    • 5
      Thursday, 30 May
    • 6
      Friday, 31 May
    • 7
      Saturday, 1 June
    • 8
      Sunday, 2 June
    • 9
      Monday, 3 June
    • 10
      Tuesday, 4 June
    • 11
      Wednesday, 5 June
    • 12
      Thursday, 6 June
    • 13
      Friday, 7 June
    • 14
      Saturday, 8 June
    • 15
      Sunday, 9 June

    Day 11: Wednesday, 5 June

    Court Philippe Chatrier
    2:00 PM
     Women's Singles - Quarterfinals Complete
    Maria Sharapova (RUS) [2]
    def.
    Jelena Jankovic (SRB) [18]
    0-6 6-4 6-3
     Men's Singles - Quarterfinals Complete
    Rafael Nadal (ESP) [3]
    def.
    6-2 6-3 6-1
     Men's Doubles - Quarterfinals Complete
    Bob Bryan (USA) [1] /
      Mike Bryan (USA) [1]
    def.
    David Marrero (ESP) [8] /
      Fernando Verdasco (ESP) [8]
    6-3 6-4
    Court Suzanne Lenglen
    2:00 PM
     Women's Singles - Quarterfinals Complete
    def.
    Maria Kirilenko (RUS) [12]
    7-6(3) 6-2
     Men's Singles - Quarterfinals Complete
    Novak Djokovic (SRB) [1]
    def.
    Tommy Haas (GER) [12]
    6-3 7-6(5) 7-5
    Court 1
    11:00 AM
     Men's Doubles - Quarterfinals Complete
    Alexander Peya (AUT) [7] /
      Bruno Soares (BRA) [7]
    def.
    Mariusz Fyrstenberg (POL) [16] /
      Marcin Matkowski (POL) [16]
    1-6 6-4 3-1 Ret.
     Men's Legends Under 45 Complete
    def.
    6-2 6-4
    Not Before: 2:00 PM
     Men's Legends Under 45
    Complete
    def.
    7-5 6-3
     Men's Legends Over 45 Complete
    Mansour Bahrami (FRA) /
      Pat Cash (AUS)
    def.
    Guy Forget (FRA) /
      Henri Leconte (FRA)
    5-7 6-2 1-0(7)
    Court 2
    11:00 AM
     Women's Legends Complete
    def.
    Jana Novotna (CZE) /
      Barbara Schett (AUT)
    6-4 6-3
    Not Before: 12:30 PM
     Women's Doubles - Quarterfinals
    Complete
    Andrea Hlavackova (CZE) [2] /
      Lucie Hradecka (CZE) [2]
    def.
    Cara Black (ZIM) /
      Marina Erakovic (NZL)
    2-6 7-6(3) 6-4
     Women's Doubles - Quarterfinals Complete
    Sara Errani (ITA) [1] /
      Roberta Vinci (ITA) [1]
    def.
    7-5 6-1
     Women's Doubles - Quarterfinals Complete
    Nadia Petrova (RUS) [3] /
      Katarina Srebotnik (SLO) [3]
    def.
    Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [11] /
      Lucie Safarova (CZE) [11]
    6-3 6-3
    Court 3
    11:00 AM
     Women's Legends Complete
    def.
    6-4 6-3
    Not Before: 12:30 PM
     Women's Doubles - Quarterfinals
    Complete
    Ekaterina Makarova (RUS) [4] /
      Elena Vesnina (RUS) [4]
    def.
    Kristina Mladenovic (FRA) [10] /
      Galina Voskoboeva (KAZ) [10]
    6-4 6-1
    Not Before: 2:30 PM
     Mixed Doubles - Quarterfinals
    Complete
    Liezel Huber (USA) [8] /
      Marcelo Melo (BRA) [8]
    def.
    Lisa Raymond (USA) [4] /
      Bruno Soares (BRA) [4]
    6-4 6-4
    Not Before: 5:45 PM
     Mixed Doubles - Semifinals
    Complete
    Kristina Mladenovic (FRA) [5] /
      Daniel Nestor (CAN) [5]
    def.
    7-5 6-4
    Court 6
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    Borna Coric (CRO) [8]
    def.
    5-7 6-0 8-6
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    6-0 6-4
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    Darya Kasatkina (RUS) [6]
    def.
    6-3 6-3
     Boys' Doubles - Quarterfinals Complete
    def.
    1-6 6-3 [10-5]
    Not Before: 6:00 PM
     Mixed Doubles - Semifinals
    Complete
    def.
    Liezel Huber (USA) [8] /
      Marcelo Melo (BRA) [8]
    3-6 6-2 [10-3]
    Court 7
    11:00 AM
     Women's WC Singles - Quarterfinals Complete
    Aniek Van Koot (NED) [1]
    def.
    4-6 6-4 6-4
     Men's WC Singles - Quarterfinals Complete
    def.
    2-6 6-4 7-5
     Men's WC Singles - Quarterfinals Complete
    Stephane Houdet (FRA) [2]
    def.
    6-3 4-6 6-0
     Women's WC Doubles - Semifinals Complete
    def.
    Marjolein Buis (NED) [2] /
      Lucy Shuker (GBR) [2]
    6-4 7-5
    Court 8
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    6-1 6-0
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    Carol Zhao (CAN) [14]
    6-3 2-6 9-7
    Not Before: 2:30 PM
     Boys' Doubles - 2nd Round
    Complete
    def.
    6-0 6-2
     Girls' Doubles - 2nd Round Complete
    Jana Fett (CRO) /
      Ipek Soylu (TUR)
    def.
    Ching-Wen Hsu (TPE) /
      Erin Routliffe (CAN)
    6-1 6-2
     Girls' Doubles - Quarterfinals Complete
    Alice Matteucci (ITA) [8] /
      Nina Stojanovic (SRB) [8]
    def.
    6-2 7-6(6)
    Court 9
    11:00 AM
     Women's WC Singles - Quarterfinals Complete
    def.
    6-4 6-4
     Women's WC Singles - Quarterfinals Complete
    def.
    7-6(5) 1-6 6-4
     Men's WC Singles - Quarterfinals Complete
    Shingo Kunieda (JPN) [1]
    def.
    6-0 6-1
    Not Before: 7:00 PM
     Men's WC Doubles - Semifinals
    Complete
    Gordon Reid (GBR) [2] /
      Ronald Vink (NED) [2]
    def.
    6-1 7-5
    Court 10
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    Guillermo Nunez (CHI) [13]
    def.
    7-5 4-6 6-4
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    Ana Konjuh (CRO) [1]
    def.
    6-7(1) 6-4 6-4
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    Antonia Lottner (GER) [5]
    def.
    6-7(6) 6-4 6-1
    Not Before: 5:30 PM
     Girls' Doubles - 2nd Round
    Complete
    Ana Konjuh (CRO) [3] /
      Carol Zhao (CAN) [3]
    def.
    6-3 4-6 [10-2]
    Court 11
    11:00 AM
     Women's WC Singles - Quarterfinals Complete
    Jiske Griffioen (NED) [2]
    def.
    6-1 5-7 6-4
     Men's WC Singles - Quarterfinals Complete
    def.
    6-3 7-6(6)
    Court 14
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    6-2 6-4
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    7-6(4) 3-6 6-4
     Boys' Doubles - 2nd Round Complete
    Yoshihito Nishioka (JPN) [7] /
      Jorge Brian Panta (PER) [7]
    def.
    Paul Cayre (FRA) /
      Enzo Py (FRA)
    7-6(1) 6-3
     Girls' Doubles - 2nd Round Complete
    def.
    2-6 6-3 [10-7]
    Court 16
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    Kyle Edmund (GBR) [5]
    def.
    7-5 5-7 6-3
     Girls' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    3-6 7-5 6-0
    Not Before: 3:00 PM
     Boys' Doubles - 2nd Round
    Complete
    Kyle Edmund (GBR) [3] /
      Frederico Ferreira Silva (POR) [3]
    def.
    Lucas Gomez (MEX) /
      Naoki Nakagawa (JPN)
    6-2 7-5
     Girls' Doubles - 2nd Round Complete
    Barbora Krejcikova (CZE) [2] /
      Katerina Siniakova (CZE) [2]
    def.
    6-2 6-0
    Court 17
    11:00 AM
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    6-2 3-6 6-2
     Boys' Singles - 3rd Round Complete
    def.
    Laslo Djere (SRB) [3]
    3-6 6-3 6-2
     Boys' Doubles - 2nd Round Complete
    Benjamin Bonzi (FRA) /
      Quentin Halys (FRA)
    def.
    6-2 6-1
     Boys' Doubles - Quarterfinals Complete
    Christian Garin (CHI) [5] /
      Nicolas Jarry (CHI) [5]
    def.
    Ken Onishi (JPN) /
      Takashi Saito (JPN)
    5-7 7-5 [10-6]
    Not Before: 7:30 PM
     Girls' Doubles - Quarterfinals
    Complete
    def.
    Belinda Bencic (SUI) [1] /
      Antonia Lottner (GER) [1]
    6-2 7-5