Official Site of Roland-Garros

Scores / Schedule of Play

  • 1
    Tuesday, 20 May
  • 2
    Wednesday, 21 May
  • 3
    Thursday, 22 May
  • 4
    Friday, 23 May
  • 5
    Saturday, 24 May
  • 1
    Sunday, 25 May
  • 2
    Monday, 26 May
  • 3
    Tuesday, 27 May
  • 4
    Wednesday, 28 May
  • 5
    Thursday, 29 May
  • 6
    Friday, 30 May
  • 7
    Saturday, 31 May
  • 8
    Sunday, 1 June
  • 9
    Monday, 2 June
  • 10
    Tuesday, 3 June
  • 11
    Wednesday, 4 June
  • 12
    Thursday, 5 June
  • 13
    Friday, 6 June
  • 14
    Saturday, 7 June
  • 15
    Sunday, 8 June

Day 9: Monday, 2 June

Court Philippe Chatrier
11:00 AM
 Women's Singles - Round 4
Andrea Petkovic (GER) [28]
def.
Kiki Bertens (NED)
1-6 6-2 7-5
Complete
 Men's Singles - Round 4
Rafael Nadal (ESP) [1]
def.
Dusan Lajovic (SRB)
6-1 6-2 6-1
Complete
 Women's Singles - Round 4
Simona Halep (ROU) [4]
def.
Sloane Stephens (USA) [15]
6-4 6-3
Complete
 Men's Singles - Round 4
Gael Monfils (FRA) [23]
def.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
6-0 6-2 7-5
Complete
Court Suzanne Lenglen
11:00 AM
 Men's Singles - Round 4
David Ferrer (ESP) [5]
def.
Kevin Anderson (RSA) [19]
6-3 6-3 6-7(5) 6-1
Complete
 Women's Singles - Round 4
Sara Errani (ITA) [10]
def.
Jelena Jankovic (SRB) [6]
7-6(5) 6-2
Complete
 Men's Singles - Round 4
Andy Murray (GBR) [7]
def.
Fernando Verdasco (ESP) [24]
6-4 7-5 7-6(3)
Complete
Court 1
11:00 AM
 Mixed Doubles - Quarterfinals
Timea Babos (HUN)
Eric Butorac (USA)
def.
Alize Cornet (FRA)
Jonathan Eysseric (FRA)
6-4 6-3
Complete
 Women's Doubles - Round 3
Ashleigh Barty (AUS) [7]
Casey Dellacqua (AUS) [7]
def.
Kristina Mladenovic (FRA) [12]
Flavia Pennetta (ITA) [12]
4-6 6-2 6-1
Complete
 Women's Doubles - Round 3
Marina Erakovic (NZL) [16]
Arantxa Parra Santonja (ESP) [16]
def.
Julie Coin (FRA)
Pauline Parmentier (FRA)
6-2 6-3
Complete
 Men's Doubles - Quarterfinals
Marcel Granollers (ESP) [12]
Marc Lopez (ESP) [12]
def.
Bob Bryan (USA) [1]
Mike Bryan (USA) [1]
6-4 6-2
Complete
Not Before: 7:00 pm
 Women's Singles - Round 4
Svetlana Kuznetsova (RUS) [27]
def.
Lucie Safarova (CZE) [23]
6-3 6-4
Complete
Court 2
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Petros Chrysochos (CYP)
def.
Theo Fournerie (FRA)
4-6 6-2 6-4
Complete
Not Before: 1:00 pm
 Men's Doubles - Quarterfinals
Marin Draganja (CRO)
Florin Mergea (ROU)
def.
Daniel Nestor (CAN) [3]
Nenad Zimonjic (SRB) [3]
6-7(2) 6-3 7-6(5)
Complete
 Women's Doubles - Round 3
Garbine Muguruza (ESP)
Carla Suarez Navarro (ESP)
def.
Irina-Camelia Begu (ROU)
Karin Knapp (ITA)
6-4 7-6(4)
Complete
 Women's Doubles - Round 3
Kveta Peschke (CZE) [4]
Katarina Srebotnik (SLO) [4]
def.
Kaia Kanepi (EST)
Alexandra Panova (RUS)
6-3 6-1
Complete
Court 3
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Duckhee Lee (KOR) [10]
def.
Corentin Moutet (FRA)
6-1 6-3
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Margot Yerolymos (FRA)
def.
Katarina Jokic (SRB)
2-6 7-5 6-4
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Catherine Cartan Bellis (USA) [2]
def.
Emmanuelle Salas (FRA)
6-1 6-3
Complete
Not Before: 4:15 pm
 Girls' Doubles - Round 1
Naiktha Bains (AUS) [4]
Tornado Alicia Black (USA) [4]
def.
Lucie Wargnier (FRA)
Margot Yerolymos (FRA)
6-2 6-3
Complete
Court 5
11:00 AM
 Girls' Singles - Round 1
Fanny Stollar (HUN)
def.
Sandra Samir (EGY) [15]
6-2 6-3
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Seong-Chan Hong (KOR)
def.
Jumpei Yamasaki (JPN) [13]
6-2 2-6 6-0
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Marketa Vondrousova (CZE)
def.
Jana Fett (CRO)
6-3 6-2
Complete
Not Before: 4:30 pm
 Boys' Doubles - Round 1
Bogdan Ionut Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
def.
Michael Mmoh (USA) [2]
Francis Tiafoe (USA) [2]
6-4 7-5
Complete
Court 6
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Andrey Rublev (RUS) [4]
def.
Bogdan Ionut Apostol (ROU)
5-7 6-1 7-5
Complete
 Girls' Singles - Round 1
Victoria Muntean (FRA)
def.
Domenica Gonzalez (ECU)
6-4 7-5
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Stefan Kozlov (USA) [1]
Andrey Rublev (RUS) [1]
def.
Maxime Janvier (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
6-4 6-1
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Anna Bondar (HUN) [6]
Fanny Stollar (HUN) [6]
def.
Alice Rame (FRA)
Vinciane Remy (FRA)
6-4 6-4
Complete
Court 7
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Omar Jasika (AUS)
def.
Thomas Brechemier (FRA)
6-3 4-6 6-2
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Johan Sebastien Tatlot (FRA) [9]
def.
Francisco Bahamonde (ARG)
6-4 6-4
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Quentin Halys (FRA) [5]
def.
Noah Rubin (USA)
6-3 6-3
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Francisco Bahamonde (ARG)
Jan Choinski (GER)
def.
Geoffrey Blancaneaux (FRA)
Thomas Brechemier (FRA)
6-3 6-4
Complete
Not Before: 6:45 pm
 Girls' Doubles - Round 1
Paula Badosa Gibert (ESP)
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP)
def.
Julia Grabher (AUT)
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
6-2 6-4
Complete
Court 8
11:00 AM
 Girls' Singles - Round 1
Katie Boulter (GBR)
def.
Raveena Kingsley (USA)
6-1 3-6 6-3
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Naoki Nakagawa (JPN) [8]
def.
Yunseong Chung (KOR)
7-6(3) 6-0
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Pedro Martinez Portero (ESP) [8]
Jaume Antoni Munar Clar (ESP) [8]
def.
Daniel Appelgren (SWE)
Wei Qiang Zheng (CHN)
6-4 6-2
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Martin Blasko (SVK)
Alex Molcan (SVK)
def.
Yunseong Chung (KOR)
Chan-Yeong Oh (KOR)
3-6 7-6(6) [10-8]
Complete
Court 9
11:00 AM
 Girls' Singles - Round 1
Iryna Shymanovich (BLR) [16]
def.
Viktoria Kuzmova (SVK)
3-6 6-4 6-2
Complete
 Girls' Singles - Round 1
Julia Grabher (AUT)
def.
Helen Ploskina (UKR)
7-6(4) 6-4
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Lucas Miedler (AUT)
def.
Kamil Majchrzak (POL) [12]
6-2 6-1
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Katarina Jokic (SRB)
Helen Ploskina (UKR)
def.
Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL)
Leticia Garcia Vidal (BRA)
6-4 2-6 [10-8]
Complete
Court 10
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Martin Blasko (SVK)
def.
Ken Onishi (JPN)
4-6 6-3 6-3
Complete
 Girls' Singles - Round 1
Francoise Abanda (CAN) [10]
def.
Jelena Ostapenko (LAT)
7-6(5) 6-4
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Natalia Vikhlyantseva (RUS)
def.
Simona Heinova (CZE)
2-6 6-4 6-4
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Elena Gabriela Ruse (ROU)
Iryna Shymanovich (BLR)
def.
Usue Maitane Arconada (USA)
Kamonwan Buayam (THA)
6-3 6-3
Complete
Court 11
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Nino Serdarusic (CRO) [15]
def.
Nicolas Alvarez (PER)
4-6 6-3 7-5
Complete
 Girls' Singles - Round 1
Aliona Bolsova Zadoinov (ESP) [4]
def.
Anastasiya Komardina (RUS)
6-2 6-2
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Boris Pokotilov (RUS)
Nino Serdarusic (CRO)
def.
Peter Bertran (DOM)
Djurabeck Karimov (UZB)
6-4 6-4
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Tereza Mihalikova (SVK)
Rebecca Sramkova (SVK)
def.
Anna Kalinskaya (RUS)
Evgeniya Levashova (RUS)
6-1 3-6 [11-9]
Complete
Court 14
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Henrik Wiersholm (USA)
def.
Joao Menezes (BRA)
3-6 6-2 6-4
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Orlando Luz (BRA) [2]
def.
Taylor Harry Fritz (USA)
6-4 6-0
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Ioana Ducu (ROU)
Ioana Loredana Rosca (ROU)
def.
Sofia Kenin (USA)
Kaitlyn McCarthy (USA)
4-6 6-4 [10-5]
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Orlando Luz (BRA) [5]
Joao Menezes (BRA) [5]
def.
Ryotaro Matsumura (JPN)
Ken Onishi (JPN)
6-4 6-2
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Ziyue Sun (CHN) [5]
Xiao-Di You (CHN) [5]
def.
Estelle Cascino (FRA)
Domenica Gonzalez (ECU)
6-3 6-3
Complete
Court 16
11:00 AM
 Boys' Singles - Round 1
Marcelo Zormann (BRA) [14]
def.
Djurabeck Karimov (UZB)
6-1 6-2
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Rebecca Sramkova (SVK)
def.
Jil Belen Teichmann (SUI) [5]
6-3 6-1
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Daniil Medvedev (RUS) [16]
def.
Jan Zielinski (POL)
6-3 6-4
Complete
 Girls' Doubles - Round 1
Priscilla Hon (AUS) [2]
Jil Belen Teichmann (SUI) [2]
def.
Sandra Samir (EGY)
Isabelle Wallace (GBR)
7-6(4) 6-4
Complete
Not Before: 6:15 pm
 Girls' Doubles - Round 1
Catherine Cartan Bellis (USA) [7]
Marketa Vondrousova (CZE) [7]
def.
Viktoria Kuzmova (SVK)
Kristina Schmiedlova (SVK)
6-1 6-2
Complete
Court 17
11:00 AM
 Girls' Singles - Round 1
Ivana Jorovic (SRB) [1]
def.
Jaqueline Adina Cristian (ROU)
6-2 6-2
Complete
 Boys' Singles - Round 2
Jan Choinski (GER)
def.
Francis Tiafoe (USA) [1]
3-6 6-2 6-3
Complete
 Girls' Singles - Round 2
Kristina Schmiedlova (SVK) [11]
def.
Luisa Stefani (BRA)
1-6 7-6(9) 8-6
Complete
 Boys' Doubles - Round 1
Petros Chrysochos (CYP)
Juan Jose Rosas (PER)
def.
Petar Conkic (SRB)
Hubert Hurkacz (POL)
2-6 6-3 [10-4]
Complete
Roland Garros Radio
Online
Shop
Shop Now
BlogMore
  • 19:50
    Right, that's it from us. Thanks for reading over the past 15 days. We'll see you again in just under 49 weeks' time! Hope you enjoyed it as much as we did! Always a pleasure, never a chore!
  • 19:13
    Read all about it!
  • 18:48
    Nole meanwhile is still shaking his head, five minutes on... Poor Nole, after such a comeback...