HomeFrenchEnglishChineseFrenchEnglishData is a game changer. Let's build a smarter planet.Radio Roland Garros

    Scores / Schedule of Play

    • 1
      Tuesday, 21 May
    • 2
      Wednesday, 22 May
    • 3
      Thursday, 23 May
    • 4
      Friday, 24 May
    • 1
      Sunday, 26 May
    • 2
      Monday, 27 May
    • 3
      Tuesday, 28 May
    • 4
      Wednesday, 29 May
    • 5
      Thursday, 30 May
    • 6
      Friday, 31 May
    • 7
      Saturday, 1 June
    • 8
      Sunday, 2 June
    • 9
      Monday, 3 June
    • 10
      Tuesday, 4 June
    • 11
      Wednesday, 5 June
    • 12
      Thursday, 6 June
    • 13
      Friday, 7 June
    • 14
      Saturday, 8 June
    • 15
      Sunday, 9 June

    Day 8: Sunday, 2 June

    Court Philippe Chatrier
    11:00 AM
     Women's Singles - 4th Round Complete
    def.
    6-4 4-6 6-3
     Women's Singles - 4th Round Complete
    Serena Williams (USA) [1]
    def.
    Roberta Vinci (ITA) [15]
    6-1 6-3
     Men's Singles - 4th Round Complete
    def.
    6-3 6-3 6-3
     Men's Singles - 4th Round Complete
    Roger Federer (SUI) [2]
    def.
    Gilles Simon (FRA) [15]
    6-1 4-6 2-6 6-2 6-3
    Court Suzanne Lenglen
    11:00 AM
     Men's Singles - 4th Round Complete
    David Ferrer (ESP) [4]
    def.
    Kevin Anderson (RSA) [23]
    6-3 6-1 6-1
     Men's Singles - 4th Round Complete
    Tommy Robredo (ESP) [32]
    def.
    Nicolas Almagro (ESP) [11]
    6-7(5) 3-6 6-4 6-4 6-4
     Women's Singles - 4th Round Complete
    Sara Errani (ITA) [5]
    def.
    5-7 6-4 6-3
     Women's Singles - 4th Round Complete
    def.
    Ana Ivanovic (SRB) [14]
    6-2 6-4
    Court 1
    11:00 AM
     Women's Doubles - 1st Round Complete
    Bethanie Mattek-Sands (USA) [7] /
      Sania Mirza (IND) [7]
    def.
    Alize Cornet (FRA) /
      Virginie Razzano (FRA)
    6-3 6-4
     Men's Doubles - 3rd Round Complete
    Mariusz Fyrstenberg (POL) [16] /
      Marcin Matkowski (POL) [16]
    def.
    6-4 6-3
     Men's Doubles - 2nd Round Complete
    Christopher Kas (GER) /
      Oliver Marach (AUT)
    def.
    Julien Benneteau (FRA) [13] /
      Nenad Zimonjic (SRB) [13]
    6-4 5-7 6-1
     Men's Doubles - 2nd Round Complete
    def.
    Paolo Lorenzi (ITA) /
      Potito Starace (ITA)
    6-7(3) 6-3 7-6(4)
    Court 2
    11:00 AM
     Women's Doubles - 2nd Round Complete
    def.
    Hao-Ching Chan (TPE) [15] /
      Darija Jurak (CRO) [15]
    6-0 5-7 6-1
     Mixed Doubles - 2nd Round Complete
    Kristina Mladenovic (FRA) [5] /
      Daniel Nestor (CAN) [5]
    def.
    Shuai Zhang (CHN) /
      Julian Knowle (AUT)
    6-3 7-5
     Men's Doubles - 1st Round Complete
    def.
    Jeremy Chardy (FRA) /
      Lukasz Kubot (POL)
    6-2 6-7(5) 7-6(6)
    Not Before: 4:00 PM
     Mixed Doubles - 1st Round
    Complete
    Jelena Jankovic (SRB) /
      Leander Paes (IND)
    def.
    7-5 6-3
    Not Before: 4:30 PM
     Mixed Doubles - 2nd Round
    Complete
    def.
    Su-Wei Hsieh (TPE) /
      Frederik Nielsen (DEN)
    6-4 6-0
    Not Before: 6:45 PM
     Men's Doubles - 2nd Round
    Complete
    Marcel Granollers (ESP) [2] /
      Marc Lopez (ESP) [2]
    def.
    Andreas Seppi (ITA) /
      Viktor Troicki (SRB)
    6-3 6-2
    Court 3
    11:00 AM
     Mixed Doubles - 2nd Round Complete
    Lisa Raymond (USA) [4] /
      Bruno Soares (BRA) [4]
    def.
    6-2 4-6 [14-12]
    Not Before: 1:00 PM
     Women's Doubles - 3rd Round
    Complete
    Ekaterina Makarova (RUS) [4] /
      Elena Vesnina (RUS) [4]
    def.
    7-6(3) 6-4
     Women's Doubles - 3rd Round Complete
    Nadia Petrova (RUS) [3] /
      Katarina Srebotnik (SLO) [3]
    def.
    Vania King (USA) /
      Monica Niculescu (ROU)
    6-3 6-1
    Not Before: 6:40 PM
     Mixed Doubles - 2nd Round
    Complete
    Katarina Srebotnik (SLO) [3] /
      Nenad Zimonjic (SRB) [3]
    def.
    Alize Lim (FRA) /
      Jeremy Chardy (FRA)
    6-3 7-6(5)
    Court 5
    11:00 AM
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 6-2
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    3-6 6-3 6-3
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-4 6-4
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-4 6-1
    Not Before: 5:45 PM
     Boys' Singles - 1st Round
    Complete
    def.
    7-5 6-3
    Court 6
    11:00 AM
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-1
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Enzo Py (FRA)
    7-6(4) 7-5
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Karin Kennel (SUI) [10]
    6-4 5-7 6-4
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 6-2
    Court 7
    11:00 AM
     Mixed Doubles - 2nd Round Complete
    def.
    7-6(5) 6-2
     Women's Doubles - 2nd Round Complete
    Cara Black (ZIM) /
      Marina Erakovic (NZL)
    def.
    Anna-Lena Groenefeld (GER) [9] /
      Kveta Peschke (CZE) [9]
    6-3 6-4
     Women's Doubles - 2nd Round Complete
    def.
    2-6 7-5 6-2
    Not Before: 4:00 PM
     Mixed Doubles - 2nd Round
    Complete
    Natalie Grandin (RSA) /
      Filip Polasek (SVK)
    def.
    Anna-Lena Groenefeld (GER) [6] /
      Horia Tecau (ROU) [6]
    1-6 6-0 [10-7]
    Not Before: 5:45 PM
     Mixed Doubles - 2nd Round
    Complete
    def.
    6-3 6-2
    Court 8
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 4-6 6-4
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Ching-Wen Hsu (TPE) [8]
    6-2 7-6(2)
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-0
    Court 9
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 6-1
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 6-3
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-4
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 2-6 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 3-6 6-2
    Court 10
    11:00 AM
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Belinda Bencic (SUI) [2]
    def.
    6-2 7-5
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Varvara Flink (RUS) [4]
    6-4 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 4-6 6-4
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Katy Dunne (GBR) [7]
    def.
    6-2 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Wayne Montgomery (RSA) [12]
    6-3 6-2
    Court 11
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 6-1
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Jana Fett (CRO)
    def.
    7-5 6-3
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-0 6-2
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-2
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    Guillermo Nunez (CHI) [13]
    def.
    6-0 7-5
    Court 14
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 1-6 6-1
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    5-7 6-3 6-3
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Darya Kasatkina (RUS) [6]
    def.
    6-2 2-6 6-3
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 6-2
    Court 15
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Nicolas Jarry (CHI) [16]
    6-4 6-4
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-1 6-0
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-3 6-1
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    Borna Coric (CRO) [8]
    def.
    6-4 6-0
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Cameron Norrie (GBR) [15]
    7-5 6-2
    Court 16
    11:00 AM
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-0
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    7-5 3-6 7-5
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Carol Zhao (CAN) [14]
    def.
    6-0 6-1
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Ipek Soylu (TUR) [16]
    2-6 6-2 6-3
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    4-6 6-4 6-4
    Court 17
    11:00 AM
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    Maxime Hamou (FRA) [9]
    6-2 6-7(5) 6-2
     Girls' Singles - 1st Round Complete
    Taylor Townsend (USA) [11]
    def.
    6-4 6-1
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    Kyle Edmund (GBR) [5]
    def.
    6-2 6-7(5) 7-5
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    Nick Kyrgios (AUS) [1]
    def.
    6-4 6-4
     Boys' Singles - 1st Round Complete
    def.
    6-2 6-2